Vánoce versus ekzém: Jak si užít svátky, i když jste mlsní atopici
21 prosince, 2024
Během adventu se nenápadně objevují doma na stole, v kavárnách i restauracích, začátkem štědrého dne už nastupují v plné síle: vánoční lákadla a pochutiny, které máme všichni tak moc rádi. Cukr, mouka, ořechy, čokoláda, máslo, voňavý svařák i sem tam „něco ostřejšího”… Ingredience, které samy o sobě v mírném množství škodlivé ani hříšné nejsou; pokud ovšem nejste alergici nebo netrpíte ekzémem. I zbylých 362 dní v roce čelí atopici nejrůznějším výzvám – Vánoce, kdy spoustě lidem zároveň magicky naroste druhý žaludek, se pak můžou proměnit v peklo (věřící čtenáři a čtenářky prominou).
A to doslova. Takzvané vzplanutí, tedy silná reakce kůže na alergii, se objevuje nejvíc právě v obdobích, kdy si chceme dopřát. Vyhnout se úplně všemu cukroví a tučnému jídlu je téměř nemožné, a navíc platí, že ne každá potravina působí na každého stejně. To, co způsobí jednomu atopikovi otok, může u druhého vést k nesnesitelnému svědění pokožky a třetí nezaznamená vůbec nic. A už žen samozřejmě hraje roli i menstruační cyklus… Jak z tohoto zakletého kruhu ven?
Pokud jste gurmáni a tradiční pochoutky vám dělají dobře na duši, je období svátků zkrátka frustrující.
Jestli jste vybavení extrémně silnou vůli nebo jste tak trochu Grinchové, máte vlastně vyhráno. Zůstat u své rutiny pro vás není problém a výzvy k dolití punče nebo přídavku vosích hnízd vás nechávají chladné. Pokud jste ale gurmáni a tradiční pochoutky vám prostě dělají dobře na duši (ale už méně na těle), je období svátků zkrátka frustrující. A ani my tu nejsme od toho, abychom vás varovným článkem ještě víc deprimovali – nabízíme pár tipů, u jakých potravin zpozornět, jaké jsou alternativy a jak si Vánoce užít i po gurmánské stránce:
Cukroví a sladkosti
Rafinovaný bílý cukr – jedna z nejpraktičtějších surovin má bohužel i nejvýraznější vliv na oslabenou kůži. Zvyšuje hladinu zánětu v těle, vzplanutí ekzému a kvůli snížení imunitní funkce pokožky zhoršit mírný ekzém. Častým zobáním sladkého navíc začne nepřiměřeně kolísat hladina cukru, což ovlivní nejen pokožku, celkově tělesnou kondici (jste podráždění i u Pelíšků a z únavy vás nevytrhne ani Dařbuján s Pandrholou). Cukr navíc vyživí škodlivé střevní bakterie, což může narušit mikrobiom a opět přispět k zánětu – a mezi prvními je na ráně opět naše pokožka.
Alternativa: Výborné, přesto „white-sugar-free” cukroví už se staly běžnou součástí mnoha vánočních tabulí, receptů existuje nepřeberně, my sami se rádi inspirujeme třeba tady. Využijte přírodní alternativní sladidla, přidejte ovoce, nahraďte část mouky bezlepkovou. I když nejste vegani, zkuste zaexperimentovat s raw-veganskými recepty. Vyhnete se tak i mléku nebo vejcím. A dejte šanci pravé vanilce! Pro její jemně nasládlou chuť a typické aroma na další dávku cukru rádi zapomenete.
Smažená jídla a olej
Ke smaženému se nejvíc hodí…zase smažené. To není jen heslo restauratérů z Ano, šéfe, tak to prostě v Česku zkrátka někdy máme. Platí to jak u populárního obalovaného eidamu s hranolky, tak u tradičního kapra nebo řízku s bramborovým salátem. Největším problémem jsou nasycené a trans-tuky, které způsobují zarudnutí kůže, svědění a její dehydrataci. Oslabená jsou i játra, která jedou na plné obrátky, ale i ta se můžou přetížit – a další zánět je na světě. Tuk z nekvalitních olejů taky narušuje lipidovou bariéru, což vede k další suchosti. Smažené a tučné tradiční pokrmy jsou celkově těžké – což vede ke stresu a oslabení organismu, tím pádem i pokožky.
Alternativa: Grilování nebo pečení je vždy zdravější variantou ke smažení, ne vždy ale chutnější. A tak když to jinak nejde, použijte kvalitní tuk s vysokým kouřovým bodem (rafinovaný avokádový a kokosový nebo řepkový). Ke smaženému masu zkuste zvolit lehčí přílohu, případně talíř doplňte syrovou zeleninou. I malá změna se počítá.
Ořechy a koření
Ořechy mají bezpočet pozitivních účinků, paradoxně i na pleť. V nich obsažené omega-3 mastné kyseliny jsou záchranou pro lidi s akné, zdravý tuk v ořechách vyživuje stárnoucí pleť, zmírňuje vrásky a je perfektní i pro vlasy. Jenže…i tahle potravina se u citlivých osob může chovat úplně jinak. Bílkoviny z vlašských ořechů a mandlí u nich často způsobí zarudnutí, svědění a otok kůže, přítomné omega-6 mastné kyseliny (při celkově nevyvážené dietě) opět zánět. O Vánocích se vyplatí i zvýšená pozornost u zázvoru, pepře nebo všudypřítomná skořice – u citlivých lidí i tyhle ingredience působí často dráždivě.
Alternativa: V těstě můžou ořechy i mouku nahradit kokos nebo ovesné vločky – samozřejmě najemno rozemleté. Když si nejste jistí svou reakcí na ořech, podobné chuti můžete dosáhnout využitím různých semínek – dobrou službu udělají dýňová nebo slunečnicová. Skořici může zastoupit směs kardamomu a badyánu nebo muškátový oříšek – všechno zmíněné koření umí vyvolat velmi podobné vánoční pocity jako skořice.
Alkohol
A zase ta dehydratace pokožky. Alkohol, respektive jeho zvýšená konzumace během svátků (ač ve „společensky přijatelném” množství) bývá jedním ze spouštěčů suchosti a praskání kůže – navíc rozšiřuje cévy, což má za následek opět zánět. A se zdánlivě nevinným vínem nebo pivem je spojený starý známý histamin – jeho hladinu tyto nápoje dokážou výrazně zvýšit, a tím vyvolat ještě větší svědění. Alkohol navíc působí i v druhé vlně: jeho pití nás nutí dopřát si ke sklence nutričně chudá, ale na sůl, tuk a cukr bohaté dobroty.
Alternativa: Hodně pivovarů a výrobců alkoholu obecně už má ve své nabídce „alcohol – free” varianty. Dokonce i gin si můžete vychutnat bez alkoholu. Hodně toho ve vánočních drincích zastane i koření. Svařený džus se skořicí, badyánem a hřebíčkem (případně jinou vaší originální směsí) je skoro tak lahodný jako opravdový svařák. A náš tajný tip – přidejte trochu kompotu nebo džemu!
Období Vánoc je ideální pro návrat ke kořenům a domácí stravě.
Sůl
Sůl nad zlato je a taková neslaná ryba je takřka nepoživatelná, ale všeho s mírou. Slané saláty, chlebíčky, šunky, klobásky, to všechno napomáhá k zadržování vody i zvýšení krevního tlaku a následně tak ovlivňuje i cévy a kůži. Zvýšené množství NaCl snižuje schopnost regenerace pokožky, a naopak zvyšuje její dehydrataci. Bavíme se tu samozřejmě o soli v potravinách – mořská sůl, slaná voda, a i jinými způsoby použitá sůl externě, může naopak stav kůže výrazně zlepšit – o tom si víc napíšeme v jednom z následujících článků.
Alternativa: Nahrazování soli je „vyšší dívčí” a většinou vyžaduje dlouhodobější trénink chuťových pohárků, které si potřebují na méně soli prostě zvyknout. Určitá část soli jde ale dobře omezit použitím koření: česnekem, cibulí, čerstvými nebo sušenými bylinkami. Často pomůže i jen omezit průmyslově zpracované potraviny, kde je soli daleko víc, než si myslíme. Období Vánoc je ideální pro návrat ke kořenům a domácí stravě, kde sami nejlépe víte, co jste do pokrmu přidali a jak moc (nebo málo).
Čokoláda
Mohla by být v odstavci o cukru a sladkostech, ďábel se ale bohužel skrývá v detailech, jak víme. Samotné kakao, byť velmi kvalitní a klidně 100%, patří k potravinám, jejichž bílkovina bývá problematická pro alergiky i atopiky – a opět vše končí u svědění, zarudnutí kůže a jejího podráždění. Na vině je také histamin, který zvyšuje citlivost a zánět, a taky stimulanty kofein a teobromin. Pro méně citlivé lidi je kakao superpotravinou, bohužel ale často konzumujeme nízkoprocentní čokolády a tyčinky, které je přítomná sója, spousta cukru, nekvalitní tuk a mléko.
Alternativa: Můžete-li samotnou čokoládu, zvolte vždy tu kvalitnější: hořkou a vysokoprocentní, s minimem cukru a bez ořechů. Ne každý ocení často doporučovaný karob (respektive plod rohovníku), ale zkuste mu dát šanci. obsahuje spoustu minerálů, velké množství vlákniny (narozdíl od čokolády) a má dobrou sytící schopnost.
Mléko a výrobky z něj
I mléko může zhoršit projevy už tak namáhané pokožky: u atopika může být obecně známá alergie na mléčnou bílkovinu ještě silnější než i jiných, stejně tak ne tak závažná, nicméně stále „otravná” laktózová intolerance. A ani když si koupíte dnes už všude dostupné bezlaktózové výrobky, případně fermentované, nemusíte mít vyhráno. Stále můžete být citliví na mléčný tuk, případně histamin, který zvyšuje zánět. U přílišné konzumace mléka byl zjištěn i dopad na hydrataci kůže, která může být nedostatečná.
Alternativa: Rostlinná mléka bez dalších přidaných přísad – mandlové, kokosové, ovesné nebo i makové. Když vám i vaší kůži vadí na mléku pouze laktóza, zaměřte se na fermentované výrobky a dávkujte s rozumem. V mnoha receptech platí, že mléko lze úplně klidně nahradit vodou – anebo právě tím rostlinným. Chuť bývá ovlivněná jen minimálně a vše kůže si odpočine.
Vánoce si užijte – bez hladu a pocitů viny
I když jsme vám poradili vždy pár náhradních řešení, naše nejvýraznější rada je možná kontroverzní, ale stojíme si za ní: Pokud skutečně nejste silně alergičtí, dopřejte si o Vánocích i „problematické” pochoutky. Buďte přítomní a jídlo si pomalu vychutnejte. Před množstvím dejte vždy přednost kvalitně. Místo bezmyšlenkovitého uzobávání, kdy mozek často vypne, jezte vědomě. K nepříliš nutričním jídlům přidejte vždy nějakou tu zeleninu. Pozorujte, co vám dělá dobře a co už je moc. A když „přestřelíte”, neobviňujte se a zase se pomalu, ale jistě vraťte ke svým ověřeným návykům a potravinám. Přejeme vám, abyste si i jako atopici užili Vánoce plnými doušky!