25 října, 2024
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je „mrcha“, na kterou ale kromě léků ale moc dobře fungují i další páky. Změna životního stylu, příjem specifických vitamínů a minerál, úprava stravy a také bylinná léčba. Buďme transparentní hned na začátku – žádná rostlinka vám po jednom, případně sporadickém požití nevyřeší váš dermatologický problém jednou pro vždy. Stejně jako u jiné přírodní léčby je důležité se vybavit velkou tr-pě-li-vo-stí. A samozřejmě platí i: konzistence je klíč. Říše rostlin je mocná a ví to i farmaceutický průmysl, tedy nebavíme se tu jen o takzvaných babských radách. Výtažky z bylin jsou běžnou součástí mnoha medikamentů, které jsou „science-based“, zároveň ale můžete zaexperimentovat a vrátit se ke kořenům – a zkusit ověřené staré receptury. My doporučujeme třeba těchto pět pomocníků:
Je výrazně protizánětlivý a hojivý, což si sami možná pamatujete ze základních kosmetických produktů – měsíčkové balzámy na rty byly svého času fenomén. „Calendula officinalis“ má také antibiotické a antioxidační vlastnosti – a květy, které obsahují flavonidy jsou zodpovědné za regeneraci pokožky. Úplně nejúčinnější je ve formě masti, obkladu nebo odvaru, které zmírní svědění a podpoří hojení prasklinek na kůži.
Její vůně je na jaře ikonická, ale nás teď zajímá hlavně kořen a jeho detoxikační vlastnosti. Pampeliška je totiž známým bojovníkem při čištění krve a podpoře funkce jater (ale i ledvin!) a pomáhá tak tělo zbavovat toxinů. Projevy ekzému může zmírnit pití odvaru právě z pomletého kořenu. Záněty kůže a její regeneraci podpoříte i maskou nebo šťávou.
Královna tříslovin – trochu zvláštní hodnost, nicméně pravdivá! Oproti zmíněné pampelišce, která může póry rozšiřovat, je dubová kůra naopak stahuje (takže až někde uvidíte výraz „adstringentní“, už víte, co znamená), což je úleva pro mokvající ekzém. Ideální je tak koupel nebo obklad z dubovky, které pomůžou s otoky a hojením poškozené kůže.
Saponiny a flavonidy jsou přesně těmi látkami, které u břízy budete hledat, když chcete dát ekzému na frak. Je potřeba se zaměřit hlavně na mladé větvičky a listy, protizánětlivé a detoxikační účinky budou pak nejsilnější. Svědění a podráždění nejlépe zklidní odvar nebo koupel právě z lístků. Hlavně v posledních letech je k vidění jak ve zdravých výživách, tak už i v supermarketech březová šťáva. Té dejte šanci, i kdybyste zrovna aktuální problém s ekzémem neřešili – je výborná a osvěžující, jemně diuretická, pomáhá při problémech s klouby i při ledvinových potížích.
Zní exoticky, ale její barvu a chuť známe všichni – je jednou z ingrediencí kari a pro šmrnc a lákavý žlutý odstín ho výrobci často přidávají i do hořčice. Hlavní aktivní složkou je kurkumin, který pomáhá zanícené a poškozené kůži. Dermatologové kurkumu doporučují hlavně konzumovat, což je právě s ohledem na výrazný odstín nejrozumnější varianta, nicméně častá je i aplikace přímo na pokožku – může zmírnit zarudnutí, svědění i otoky, podporuje kožní bariéru a může zabránit infekci po poškrábání.
Ekzém a další kožní onemocnění je opravdu možné zmírnit pomocí bylin a dalších přírodních látek. Je ale dobré mít na paměti, že ne každému vyhovuje vše. Na to, co perfektně sedne vašemu kamarádovi, vy sami můžete reagovat třeba alergií. Zkoušejte proto opatrně a kdykoliv si nebudete jistí, nebojte se cokoliv konzultovat v lékárně – i tady už totiž umí poradit nejen s klasickou léčbou, ale i s tou alternativní, a dát vám vhodná doporučení. A takového přístupu jsme my velcí fandové!